SBĚR A SUŠENÍ ROSTLIN

Sběr bylin

Sběr bylin, tedy květů a listů, uskutečňujte v létě. Téměř každá rostlina má svou největší sílu těsně předtím, než dojde k rozkvětu, kdy její životní síla je nejvyšší. Sbírejte nadzemní časti bylin, když Měsíce "přibývá", a kořeny, když jej "ubývá". K dosažení magičtějšího působení bylin je vhodné přizpůsobit jejich sběr dni, jejž ovládá jejich planeta: sluneční byliny v neděli, měsíční v pondělí, byliny Marsu v úterý, byliny Merkuru ve středu, Jupiterovy rostliny ve čtvrtek, Venušiny v pátek a Saturnovy v sobotu.

Nevytrhávejte byliny i s kořeny, pakliže je nepotřebujete, nejen že je takové jednání neekologické, ale v některých případech i nezákonné. Na místě sběru zanechejte pár bylin, aby se mohly lépe rozrůstat v příštím roce anebo něco zůstalo i pro sběrače, kteří přijdou po vás.

Při sběru obvykle provádím zaříkávání, požehnání a poděkování rostlinám za jejich existenci a za to, že je mohu sbírat.

"Božská Matko přírodo, obracím se na tebe, vyslyš mne a bud příznivě nakloněná mým modlitbám. At byliny, jimž dáváš růst, mají potřebnou sílu. Dej jim svou moc, aby mohly pomáhat komukoli, kdo je bude potřebovat. Cokoli nabídneš, může být prospěšné. A komu poskytnu tvůj lék, toho uzdravíš. Matko přírodo, vyslyš mé prosby a požehnej mému konání. Modlím se, aby díky vašemu jedinečnému působení bylo dosaženo rychlého a spolehlivého účinku."

Jestliže jdete sbírat několik druhů bylin, pozorně si označte jednotlivé druhy, aby později nemohlo dojít k jejich záměně. Na bylinkaření či sběru bylin se mne vždy zamlouvala jedna věc-máte báječnou výmluvu vyjít si někam ven do přírody a zkoumat své okolí. Pro redukci škodlivých látek, způsobených exhalacemi, můžeme rostliny po sběru umýt v roztoku jednoho šálku vinného octa smíchaného s 3,5 l vody. V této lázni rostliny pouze omyjte. Dlouhodobější namáčení by mohlo ovlivnit léčebnou kvalitu, neboť některé látky obsažené v bylinách jsou ve vodě rozpustné.

Sušení rostlin

Svazečky bylin je nejlépe sušit zavěšené anebo rozložené na podnosu, vystlaném papírem. Pro správné sušení rostlin bychom měli zabezpečit dostatečné množství proudícího vzduchu. Byliny tak proschnou rovnoměrně a navíc zabráníme vzniku plísně. Doporučuji vlastní postup při sušení bylin: menší svazečky rostlin připevním k šatovému ramínku, které zavěsím na stinné, větratelné místo. Tímto způsobem vyschnou obvykle za šest až osm týdnů. Přes sušením nezapomente byliny řádně označit. Chcete-li zjistit, zdali jsou dostatečně usušené, zlomte jejich stonek. Pokud je zlom čistý, bez vláken, pak je bylina suchá.

Pokud je to možné, vyhněte se sušení bylin v kuchyni. Tuky a páry, vznikající při vaření, se mohou v průběhu sušení na byliny " navázat" a znehodnotit jejich chut.

Přímé slunce redukuje vlastnosti téměř většiny rostlin, proto si zvolte jakýkoli jiný způsob skladování než na slunci. Byliny je možné uchovávat v papírových krabicích, dřevěných nebo skleněných nádobách. Plastikové kontejnery nejsou vhodné, neboť rostliny reagují s chemickými látkami těchto materiálů. Patrně nejlepší způsob je uskladnování bylin ve skleněných nádobách s přiléhavými víčky, které umístíme někam na tmavější místo. Nadzemní časti sušených bylin vydrží při správném skladování jeden až dva roky, kořeny o něco déle.