FORMY LÉČIV A RECEPTY

Bylinné čaje.

Bylinné čaje patří k nejlepším a nejsnadnějším způsobům, jakým můžeme připravovat byliny, navíc bývají v této formě často nejúčinnější. K přípravě bylinného čaje používám speciálního šálku a činím z ní jakýsi druh rituálu. Příprava a pití čaje znamená pro mne proces, při němž si uvědomuji, že přebírám zodpovědnost a vládu nad svým životem a zdravím, jakož i čas, při kterém se mohu soustředit na sebe samu a na své vlastní léčitelské schopnosti.

Obvyklá dávka je hrst sušených bylin, tedy asi 15 g, na 600 ml vařící vody. Byliny zalijte vodou, přikryjte, aby nevycházela pára, a nechte alespoň deset minut odstát. Užívejte třikrát denně jeden šálek, pokud není stanoveno jinak. Budete-li chtít, můžete čaj lehce zahřát, avšak k varu jej opět nepřivádějte. Bylinný čaj, připravený uvedeným způsobem můžete přechovávat v lednici, ne přelijte stejné množství bylin studenou vodou a přivedte je k varu. Povařte deset minut, stáhněte z ohně a přikryté nechte dalších deset minut odstát. Většinu bylin doporučuji užívat asi třicet minut před jídlem, podobný způsob lze aplikovat při pití čaje před spaním.

Odvary

Odvar je podobný bylinnému čaji, je pouze silnější. K přípravě odvaru můžeme použít zhruba 15 g bylin na 0,5 l vody. Existují dva způsoby přípravy odvaru. V prvním použijeme studenou vodu. Hodí se pro byliny, například kostival, jež obsahují slizy, které by se horkou vodou zničily. Potřebné množství bylin přelijeme studenou vodou a necháme přes noc odstát. Ráno bude mít směs rosolovitou konzistenci. Byliny neobsahující slizy zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Poté je přikryté vaříme asi deset minut (tato metoda je vhodná zejména pro kůru a kořeny). Není-li stanoveno jiné dávkování, pijeme jeden šálek odvaru třikrát denně.

Tinktury

Tinktury představují výtažek z byliny v koncentrované formě, jíž se užívá v malých dávkách. Pro přípravu tinktury se používá nejčastěji líh anebo vodka (procento alkoholu by se mělo pohybovat v rozmezí od šedesáti do sedmdesáti). Já sama dávám přednost rostlinnému glycerínu, třebaže se do některých přimíchávají i živočišné tuky. Glycerín nedráždí žaludek a dobře jej snášejí lidé, kteří jsou alergičtí na běžný alkohol. Tinktura z něj připravená chutná lehce nasládle, a lze ji využít zejména pro děti.

Vezměte 50 g sušených bylin a vložte je do zavařovací sklenice se širokým hrdlem. Přidejte 150 ml vařící vody a 250 ml glycerínu. Promíchejte a zatlačte všechny vyčnívající časti bylin tak, aby byly pod hladinou (zamezíte jejich plesnivění). Sklenici pak uzavřete, označte a uložte na učitém místě na dobu jednoho lunárního měsíce (nejlépe od úplnku k úplnku). Všechny tinktury ponechávám ve svém meditačním pokoji, kde jejich bylinná vůně vytváří speciální atmosféru.

Obsah sklenice je nutno čas od času, nejlépe každý den, protřepat. Po měsíci obsah přecedte, tekutinu ponechte a zbytek bylin můžete použít bud k nálevu, anebo jako přísadu do kompostu. Tinkturu nalejte do hnědé nebo zelené láhvé, kterou opět označíte. Tinktury by měly vydržet v podstatě neomezenou dobu. Pokud se začnou kazit, objeví se na nich plísen. Žijete-li v teplejším podnebném pásmu, je lépe uchovávat tinkturu připravenou z glycerínu v lednici.

Obvykla dávka tinktury činí třikrát denně pět až deset kapek zpravidla před jídlem, není-li stanoveno jinak. Tinkturu lze nakapat přímo na lžičku, anebo ji rozpustit ve vodě, popřípadě v čaji. Zhotovuji-li léčiva pro jiné lidi, "přimíchávám" k nim obvykle barvu, o níž se domnívám, že by mohla dotyčné osobě prospět. Představuji si, jak zároveň s lékem "přechází" uzdravující barva do pacientova těla. I barvy totiž mohou přispět k urychlení léčebného procesu. Modrá je například uklidnující, zelená uzdravující a červená povzbuzující.

Tinktury z čerstvých bylin

Nejlépe se připravují z masitých rostlin, jako je například kopřiva. Zároveň však musím říct, že jsem měla určité zábrany dát živou rostlinu do odstavnovače nebo mixéru. Do odštavnovače nebo do mixéru dejte plnou hrst čerstvých bylin s trohou vody. Množství přidané vody závisí na čerstvosti a typu rostliny. K hmotě získané odštavnováním nebo mixováním přidejte stejně množství glycerínu. Nalijte do lahví a označte. Poté, co se obsah usadí, můžete odstranit sediment. Životnost takto připravené tinktury je stejná jako u tinktury z bylin sušených, je poněkud hustější a má charakteristickou trávovou příchut. Tinktury z čerstvých bylin nejsou tak koncentrované, proto mohou být používány ve větších dávkách (7,5 ml na jedno použití).

Oleje a masti

Byliny často velmi dobře působí, jsou-li používány zevně. Proto každý, kdo má rád trochu zábavy a navíc je šikovný při vaření, může si připravit vlastní bylinný olej nebo mast. Existuje mnoho směsí, jak léčebných, tak kosmetických, jakož i postupů při jejich přípravě. Já používám následující:

Oleje:

600 ml čistého olivového oleje (označeného "extra virgin")

50 g sušených bylin

Smíchejte olej s bylinkami a nechte směs stát na slunném místě jeden měsíc. Alternativně můžete dát byliny s olejem do zavařovací sklenice a ve vodní lázni vařit čtyři hodiny. Nakonec směs přecedte. Takto připravený oleje je vhodný zejména na masáže. Místo olivového oleje lze též použít mandlový, který je však poněkud dražší, anebo slunečnicový či arašidový. Při mazání se olej dostává do pokožky a olivnuje orgány pod ní.

Masti:

600 ml bylinného oleje tři až čtyři polevkové lžíce lanolinu nebo kakaového másla

50 g včelího vosku

Do lehce zahřátého oleje vmíchejte lanolin a včelí vosk. Třete tak dlouho, dokud směs nezchladne a nezhoustne. Včelí vosk směs zahuštuje, kdežto lanolin emulguje (činí ji méně mastnou). Je-li zapotřebí, lze některou z uvedených látek přidat či ubrat. Aby byla mast silnější, můžete přikápnout několik kapek tinktury (asi 20 ml na 600 ml směsi). Některé z krémů, jež vyrábím, jsou poněkud mastnější, avšak déle vydrží.

Aromatické oleje:

Jsou silné preparáty, neboť jsou to vlastně oleje vytlačené přímo z rostlin. V podstatě není možné připravit je vlastními silami, proto nám nezbývá než je zakoupit v lékárnách nebo prodejnách bylin. Poněvadž působí velmi silně, měly by být používány pouze zevně, navíc ve zředěné formě. K jejich nejvhodnějším využitím patří inhalace, například fenyklové nebo heřmánkové oleje jsou určeny na prsní onemocnění. Výborně rovněž působí, jsou-li přidány do koupelí. Aromatické oleje ovlivnují zejména nervový systém, dobře se uplatnují při nespavosti. Lze je s úspěchem využít při léčbě dětí, kdy užívání jiných forem léků je poněkud problematické.

Do lázní se přidává obvykle deset až patnáct kapek oleje, k inhalacím dvě až pět kapek. Používáte-li aromatické oleje k masážím, nezapomente je zředit v poměru 1:10 s mandlovým nebo olivovým olejem.

Upozornění: Nikdy nepoužívejte aromatických olejů k přímému užití, mohly by způsobit podráždění pokožky či sliznic.

Sirupy proti kašli

V zemích s vlhký a chladnějším podnebím, jako je například Británie, trpí značná část obyvatelstva průduškovými a nosohltanovými potížemi. Proto je dobré vědět, jak připravit lék proti kašli, jenž pročistí dýchací cesty a utlumí kašel. Sirupy jsou v podstatě byliny konzervované cukrem. Pokud mám možnost koupit levný med, dávám mu přednost při výrobě sirupů před cukrem, neboť má zároveň uklidnující a antiseptické účinky. Med však obsahuje větší množství vody než cukr, proto je ho zapotřebí poněkud více.

Při přípravě sirupu postupuji podle následujícího receptu:

50 g sušených bylin

1,2 l studené vody

450 g přírodního cukru nebo

500 g medu

Byliny zalijte vodou a vařte třicet minut. Pak směs přecedte a získaný odvar svařte na poloviční objem (600 ml). Přidejte cukr nebo med a řádně promíchejte, dokud se cukr (med) úplně nerozpustí. Sirup nalijte do čistých teplých sklenic. Takto připravený sirup má životnost dva až tři roky.

Dávkování: jedná čajová lžička třikrát až čtyřikrát týdně.

Bylinné lotiony

Bylinné lotiony jsou roztoky založené na vodní bázi, které se užívají zevně. Lotiony mají ochlazující účinky a jsou vhodné zejména tam, kde nemůžeme užít masti, které jsou příliš mastné anebo vyvolávají zahřátí. Jako základ užívám nejčastější růžovou vodu, avšak stejně vhodná je i vodá z květů lnice či heřmánku. Habrová voda je sice uklidnující, ale vysušuje. Lotiony, připravené z květů bylin, jsou samy o sobě výbornými prostředky k ošetřování popálenin, vzrážek, bodnutí hmyzem, neboť ochlazují pokožku a uklidnují pocit svědění. Užívám je rovněž jako základ pro výrobu ústních vod a k výplachům na odstranění zánětů. Následující recept je jedním ze způsobů, jak připravit bylinnou vodu:

Bylinný lotion na odstranění aft (ústních nebo vaginálních)

100 ml růžové vody

5 ml myrhy

5 ml měsíčkové tinktury

Všechny ingredience řádně promíchejte.

Dávkování: jednu čajovou lžičku rozpustte v 300 ml vlažné vody.

Příprava vlastních léčiv je pro mne součástí bylinkářského umění. Zahrnuje navíc i působení jednotívých ročních období a planet. Nikdy jsem se necítila příliš štastná, když jsem byla nucena jít do lékárny koupit si tinkturu anebo ústní vodu. Jsem ráda mohu-li se podílet na přípravě léků, nacházím v tom potěšení od samého počátku až do konce. Začínám sběrem bylin, zpravidla v týdnu před úplňkem, a pak z nich vyrábím tinktury. Zvykla jsem si k celému procesu výroby bylinných léků přistupovat s jistou dávkou úcty. Vkládám do vlastního léku při jeho přípravě i část své energie. Jestliže mu nedůvěřuji, nejsem-li při jeho výrobě důsledná nebo pečlivá, pak jeho účinek bude mít stejné vlastnosti.