BYLINY VENUŠE

Prvek: voda

Orgány: pohlavní orgány, pokožka, vlasy, ledviny, hrtan

Oblast působení: cítění

Typ: flegmatický

Funkce: vylučování

Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující

Byliny Venuše  jsou:

Podběl obecný, prvosenka jarní, květ černobýl, máta polej, tymián a sporýš lékařský.

Podběl obecný

Ovládající planeta: Venuše

Vlastnosti: zahřívající a zvlhčující

Doba sklizně: květy v únoru a březnu, listy po odkvětu.

Použitelná část: květy a listy

Latinský název: Tussilago farfarae

Lékařské využití: léčení plic

Hlavní složky: slizy, hořčiny, saponiny, zinek.

Léčebné využití:

Podběl je jedním z hlavních léku, užívaných na onemocnění plic. Obvykle jej najdeme ve všech směsích proti kašli. Rostlinný sliz má příznivý vliv na suchý, dráždivý kašel a napomáhá vykašlávání hlenů z průdušek. Rychlé výsledky vykazuje při akutních bronchitidách. Zmírňuje bolesti v krku a může být užíván při zánětech mandlí a hrtanu. Protože obsahuje zinek, čímž napomáhá regeneraci poškozených tkání, může i omezit množství způsobených jizev.

Se značným úspěchem jsem používala podběl v případech černého kašle. Zjistila jsem, že bylinná léčba černého kašle probíhá mnohem rychleji než léčení chemickými prostředky. Podběl napomáhá vykašlávání. Měl by být užíván kuřáky, aby minimalizovali důsledky tabákového kouře, lidmi, kteří pracují ve znečištěném prostředí, cyklisty ve velkých městech, alergiky, již trpí alergií na prach. Tabák je bylinou Marsu, tedy horkou a suchou, a proto vysušuje vlhkost plic, čímž je činí náchylnější k infekci a k nádorovým onemocněním. Podběl zmírňuje podráždění.

Jak už jsem se zmínila, je podběl výborným prostředkem na léčení nachlazení a kašle zejména tam, kde vznikají obavy, že by mohly být zachváceny plíce. Protože má uklidňující účinky, pomáhá odstranit svíravý pocit v prsou. V astmatických případech uvolňuje dýchací cesty a hleny, které se zde usazují.

Externě může být použito květů podbělu k teplým obkladům na eryspel, na zanícenou pokožku, varikozní vředy a vyrážky. Z listů a květů lze připravit zabák, který se kouří k zastavení astmatického záchvatu.

Recepty:

Čaj proti kašli

15 g listů podběle

15 g listů jablečníku obecného

15 g listů kafru

15 g yzopu

15 g sporýše lékařského

1 ks lékořice

Směs přelijte 1,75 l vařící vody a nechte třicet minut odstát.

Dávkování: 5 ml (čajová lžička) čtyřikrát až pětkrát denně.

Sirup proti kašli, nachlazení a kataru:

25 g listů podběle

25 g fenyklu

10 g čerstvého zázvorového kořene

Směs přidejte do 900 ml vařící vody a vařte tak dlouho, až zredukujete objem na třetinu. Smíchejte s 225 g medu.

Dávkování: 5 ml (čajovou lžičku) třikrát až čtyřikrát denně.

K utlumení horečky (podle Culpepera)

Smíchejte stejné díly květů černého bezu a podběle a přidejte na špičku nože tužebníku. 25 g směsi vařte v 600 ml vody po dobu patnácti minut.

Dávkování: jednu polévkovou lžívi třokrát až pětkrát denně se skleničkoi teplé vody.

Britský bylinkový tabák:

Smíchejte podle chuti po 10 g podbělu, vachty trojlisté, světlíku, bukvice, rozmarýnu, tymiánu, levandule a heřmánku.

Směs je vhodné kouřit při astmatu, bronchitidě a jiných plicních potížích. Kouření bylin nemá nežadoucí účinky jako kouření běžného tabáku.

Emocionální využití:

Podběl ovlivňuje oblast solárního plexu a vzhledem k jeho přirozeným pročištovacím vlastnostem se využívá k odstraňování hlenů a nečistot z plic. Podobný účinek má i v oblasti emocionální. Závist zabraňuje pronikání světla do duše, sluneční paprsky se ztrácejí v temnotách a mysl upadá do hlubin ponurosti. Emoce jako závist a žárlivost, jež nemohou být vyjádřeny hlasem, zůstávají uvězněny v plících, a vydrží-li tam po mnoho let, mohou vyvolat závažná onemocnění. Tělo je zžíráno zevnitř. Podběl je lék pro pohublé lidi s černými vlasy a tmavou pletí. Pro ty, kteří jsou zahořklí. Zároveň je vhodný i pro lidi, kteří popírají realitu, bojí se přiznat její horší stránku, její stíny.

Připravte čaj z podbělu a pijte jej na konci každého dne po dobu jednoho lunárního měsíce (to znamená od úplňku k úplňku). Je-li zapotřebí, opakujte proceduru každý druhý měsíc.

Podběl může být použit pro zlepšení jasnovidectví, a to ve formě čaje nebo kadidla. Má soustředující a zjitřující vlastnosti, takže umožňuje lepší zachycení předávaných poselství a využívání vlastní intuice.

Kontryhel žlutozelený (Alchemilla vulgaris)

BYLINY VENUŠE

Ovládající planeta: Venuše

Vlastnosti: hřejivé a vysušující

Doba sklizně: červen, červenec

Použitelná část: květy a listy

Lékařské využití: zejména gynekologické použití

Říká se, že název alchemilla pochází z arabského slova alkmelych, což znamená alchymie.

Věřilo se, že rostlina má magickou moc. Byla hojně používána alchymisty, zejména při jejich pokusech. Rosa, která se vytvářela na listech kontryhelu, se za ranního rozbřesku sbírala a byla považována za mystickou. Arabové byli přesvědčeni, že alchymii vynalezli staří Egyptané a do křesťanského světa byla rozšířena právě Araby. Alchymistky usilovaly o nalezení božské ženské síly-Sapientia neboli Sophia (moudrost)-Velké matky moudrosti.

Léčebné využití:

Kontryhel je základní bylinou užívanou v gynekologii a jednou z prvních, která se měla použít na jakékoli problémy související s ženskými pohlavními orgány. Při menstruaci pomáhá tlumit bolesti a zvýšené krvácení. Výborných výsledků jsem dosahovala u žen vyššího věku (nad třicet pět let), které se pokoušely poprvé otěhotnět. Kontryhel působí obvykle až po dvou měsících užívání. Droga je vhodná i pro těhotné ženy, jež mají obavu z nedonošení plodu, trpí bolestmi nebo krvácejí. Pomáhá při přípravě na porod, a poněvadž je silně adstringentní, hodí se zejména na porod, a poněvadž je silně adstringentní, hodí se zejména pro ženy, u nichž se předpokládá ochablé svalstvo. Po porodu zastavuje krvácení, napomáhá děloze zformovat se do původní velikosti a zabraňuje jejímu výhřezu. Prsům navrací pružnost. Kontryhel lze použít, jak už jsem uvedla, coby všeobecné tonikum ženských reproduktivních orgánů, a protože ovlivňuje příznivě i psychiku, lze ho použít v případech, kdy došlo k traumatickým zákrokům v této oblasti-potratu, nedonošení dítěte, odstranění nádorů a podobně. Kontryhel je rovněž účinný i v období klimakteria-omezuje například pocení, které se může vyskytovat. Lze jej používat jak vnitřně ve formě bylinného čaje, tak i zevně ke koupelím nebo výplachům.

Recepty

Pro posílení plodností

Smíchejte tinktury kontryhelu a vitexu. Užívejte na lačno každé ráno po dobu maximálně šesti měsíců.

Pro uzdravení dělohy po traumatických zákrocích (potratu, operaci apod.)

10 g kontryhelu

10 g černobýlu

Z přísad zhotovte čaj. Užívejte nejméně po dobu jednoho menstruačního cyklu, maximálně tři měsíce.

Upozornění: Neužívejte v těhotenství.

Emocionální využití:

Alchemilla se obzvláště hodí pro "přízemní" povahy-osoby, které uvízly v šedi reality a nemohou nalézt kontakt s jinými oblastmi života. Poněvadž kontryhel je rostlinou alchymickou, napomáhá lidem učinit důležitá rozhodnutí, spojená s určitým nebezpečím. Je bylinou vhodnou k přetržení vzpomínek na minulost. Působí v oblasti čelní čakry a umožňuje jasné vidění a předvídání. Její účinek je zároveň posilující a pomáhá ženám získat odvahu bojovníka, sílu a vytrvalost. Je vhodný pro ženy, které se obávají mít dítě, neboť se bojí porodu.

Dejte jednu velkou polévkovou lžíci sušeného kontryhelu do plátěného pytlíčku a ponořte jej do koupele s horkou vodou. Setrvejte v ní deset až patnáct minut.

Protože má sílu válečníku, můžete jej použít k překonání bolesti a zoufalství nad úmrtím blízké osoby, zejména dítěte. Je vhodný i pro ženy, které trpěly nadvládou mužů, bylo jim ubližováno nebo s nimi bylo jinak nevhodně zacházeno. Kontryhel působí rovněž v oblasti sakrální čakry, a proto je spojen s tvořivostí. Uplatní se u žen, které mají zablokovanou kreativitu, pozvedává emoční břímě a umožňuje jednat tvořivěji a svobodněji.

Každý večer použijte sušeného kontryhelu jako kadidla nebo jím posypejte rozpálenou plotnu. Na chvíli se posadte a přemýšlejte nad činností, kterou byste chtěli rozvíjet. Nebojte se trošku se zasnít. Představte si, jaké by bylo, kdybyste byli tvořivější, co byste chtěli prožívat, jak by se změnil váš život, vaše vztahy, vaše mínění o sobě. Stačí deset minut denně. Zaznamenávejte si své myšlenky a po čase zkontrolujte, zdali došlo k pozitivním změnám.

Máta polej (Mentha pulegium)

BYLINY VENUŠE

Ovládající planeta: Venuše

Vlastnosti: hřejivé, vysušující

Doba sklizně: srpen

Použitelná část: květy a listy

Lékařské využití: Gynekologické potíže

Léčivé účinky

Tradičně se používá jako bylina napomáhající potratům. Poněvadž působí poměrně silně, může zapříčinit žaludeční křeče. Vzhledem k uvedeným účinkům by nikdy neměla být užívána těhotnými ženami, protože způsobuje nedonošení a poškození plodu. Má charakteristický zápach, který odpuzuje mouchy, komáry, blechy a jiný hmyz, Ve formě oleje jí lze použít jako repelentního prostředku.

Vlastnosti máty poleje lze využít při menstruačních křečích, zahřívá dělohu a umožňuje snadnější odtok krve. Dobře působí i po porodech, celkově posilňuje organismus rodičky.

Éterický olej máty má antiseptické účinky, proto se uplatní při ošetřování ran, aft a při bolestech v krku.

Máta polej "čistí" krev a jakožto bylina Venuše odhleňuje plíce. Je rovněž tradičním prostředkem na závratě a bolesti hlavy.

RECEPTY

Lék na vykašlávání (podle Culpepera)

25 g máty poleje

5 ml (l čaj. lžička) medu

5 ml (l čaj. lžička) soli

600 ml vody

Smíchejte mátu, med a sůl. Přidejte vodu a chvíli povařte. Směs přeceďte.

Pijte pro snadnější vykašlávání hlenů z plic.

Na ulehčení porodu (podle Trotuly)

5 ml sušené máty peprné

5 ml sušené máty poleje

5 ml sušené majoránky

Všechny přísady řádně promíchejte.

Používejte jako kadidla. (Vůně kadidla by měla stimulovat stahy.)

Emocionální využití:

Máta polej působí v sakrální oblasti a umožňuje ženě lépe využívat její vrozenou energii, být méně ovlivnitelnou názory jiných, stát se rozhodnější. Je vhodná pro osoby, které se nemohou vymanit z vlivu svého okolí.

Napomáhá stabilizovat organismus vyčerpaný dlouhou nemocí, těhotenstvím, umožňuje ženám nalézt sebevědomí a vlastní identitu.

Přidejte jednu kapku aromatického oleje z máty poleje do koupele anebo jednu polévkovou lžíci sušených bylin, není-li olej dostupný.

Upozornění: Nepoužívejte v těhotenství.