BYLINY SLUNCE

Prvek: oheň

Orgán: srdce

Oblast působení: představivost

Funkce: povzbuzující

Barva svíčky: žlutá

Téma meditace: Úspěch v nejrůznějších oblastech. 

Den: Neděle

Léčivé rostliny, náležící do kategorie slunečních bylin, podporují základní energii těla.

Byliny Slunce:

  • Zeměžluč,
  • Jalovec,
  • Měsíček
  • Rozmarýn
  • Heřmánek římský

Heřmánek římský

Lékařské využití:

Heřmánek je dobrý, velmi šetrný prostředek jak pro nervový, tak pro trávicí systém. Lze jej použít ve všech případech poruch trávení, jež může být způsobeno nervovým vypětím nebo úzkostí, například na žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, nadýmání, průjmy, zácpu či jiné střevní potíže. Jelikož obsahuje hořské látky, zvyšuje vylučování trávicích štáv, čímž usnadňuje vstřebávání potravy. Je sice jemným, ale účinným lékem, který mohou užívat bez obav i děti a starší lidé.

Protože uklidňuje nervový systém, je vhodný k potlačení bolestí hlavy, úzkosti, nespavosti, bušení srdce a všeobecné bázlivosti. Ve Francii se podává dětem, které trpí nočními můrami, aby překonaly strach ze tmy. Je také výborným prostředkem k utišení bolesti, rostou-li zuby. Lze ho použít ve formě čaje nebo jako ústní vodu k potírání dásní. Heřmánek pomáhá rovněž při bolestech uší, neuralgii, otocích a zanícených ranách. Čaj je nejlépe podávat vlažný-v tělesné teplotě. Obsahuje silice, které působí antisepticky. Říká se, že je v tomto směru stodvacetkrát účinnější než mořská voda.

Heřmánek má blahodárný vliv na ženské orgány a může být užíván na uklidnění menstruačních bolestí, před menstruačního napětí a k regeneraci po porodu.

Heřmánek pomáhá v některých případech alergie, zejména při astmatických potížích a senné rýmě. Poněvadž je to bylina ohně, vysušuje hleny u senné rýmy a uvolňuje dýchací cesty při astmatických záchvatech. Napomáhá zastavit rýmu, způsobenou exhalacemi. Tato léčivá rostlina je výborným prostředkem k udržování čisté pokožky-odstraňuje zarudlé skvrnky a tonuje plet.

Relaxační koupel: zavažte jednu plnou hrst heřmánkových květů do tenkého plátna nebo kapesníku a zavěste jej pod kohoutek s tekoucí vodou. Pokud si můžete dovolit koupit aromatický heřmánkový olej, postačí pro jednu koupel deset kapek. Není vhodné přidávat mýdlo nebo koupelové pěny, protože anulují účinek oleje. Pro dětskou koupel použijte pouze dvě až dvě kapek oleje.

Inhalace: Při astmatických potížích a senné rýmě můžeme ulevit svému organismu inhalováním heřmánku. Do větší skleněné nebo keramické mísy nalejte vařící vodu a přidejte pět kapek aromatického heřmánkového oleje nebo silný bylinný čaj. Přikryjte hlavu i s mísou velkým ručníkem a vdechujte výpary, dokud to je snesitelné.

Upozornění: Heřmánek může být používán pro lehčí případy astmatu, nikdy by neměl být ve vážnějších stavech nahrazován antiastmatickými léky nebo speciálními lékařskými přípravky.

Emocionální využití:

Heřmánek působí v oblasti čakry solárního plexu. Je velmi dobrý jak pro dětí, tak i pro dospělé, kteří trpí návaly vzteku, vyplývajícího zejména z obav a potřeby chránit se. Je vhodný pro lidi, kteří jsou popudliví, přecitlivělí a roztěkaní. Heřmánek uklidňuje, utišuje, napomáhá soustředování, dává pocit dobré pohody a bezpečí. Proto by měl být užíván osobami, které se cítí emočně deprivované, nemilované a nepotřebné. Heřmánek přispívá k odstraňování stavů zmatenosti a netečnosti. Čakra solárního plexu je místo, odkud můžeme získávat energii ostatních. Někdy cítíme jako bychom byli pod vlivem někoho jiného anebo tak říkajíc úplně "vyždímání". Velmi často je to podvědomě zapříčiněno právě působením osoby, s níž jsme přišli do kontaktu. Existuje spousta lidí, kteří nemají sebeochranný instinkt a kteří umožňují jiným osobám odčerpávat svou energii. Trpí pak bolestmi hlavy, depresemi, únavou a apatií, jež nemá přímou souvislost s tím, co ve svém životě dělají. I v těchto případech je možné zabránit podobným stavům heřmánkem, at už v podobě čaje, oleje nebo kadidla. Napomáhá uzavřít čakru solárního plexu a zabrání tak odčerpávání energie. V akutních případech kápněte několik kapek heřmánkového oleje na žlutý hedvábný šatek a ovažte jej kolem oblasti solárního plexu.