BYLINY SATURNU

Prvek: země

Orgán: slezina

Oblast působení: myšlení

Typ: melancholický

Funkce: zadržovací

Den: Sobota

Barva svíčky: černá

Téma meditace: Očištění od nemocí a vykoupení od zlozvyků. Zachování disciplíny. 

Vlastnosti: horké a vysušující

Byliny: kostival, přeslička, divizna a kokoška pastuší tobolka.

Byliny planety Saturn udržují v rovnováze tělní tekutiny, zchlazují a vysušují, podporují vytváření zásob, zpevňuje tkáně. Byliny Saturnu umocňují svoji účinnost ve spojení s bylinkami Jupitera, ve spojení s bylinkami Marsu nebo Slunce je jejich působení naopak mírnější.

Přeslička 

Lékařské využití:

Přeslička napomáhá stavbě kostí a jiných tkání. Silice a minerální látky v níobsažené podporují tvorbu krve, dodávají tělu vápník, železo a jiné minerály. Přesličku lze proto použít v případech větší ztráty krve, například po porodu, potratu, vážném zranění, anebo při chronické anémii, silně krvácivých menstruacích, žaludečních a dvanácterníkových vředech.

Upozornění: Diabetik závislý na inzulinu by se neměl pokoušet regulovat hladinu cukru v krvi pomocí přesličky, dokud se o tomto postupu neporadí s odborným lékařem.

Společně s kopřivou může přeslička v krátkém časovém období upravit hladinu hemoglobinu v krvi. Z tohoto hlediska je výborným dodavatelem železa v lehčích případech anémie. Droga působí rovněž adstringentně a zastavuje krvácení z plic, ledvin a zažívacího traktu.

Přeslička působí příznivě i na záněty močového měchýře a ledvin, chová se protikladně k "sladké" Venuši, činí moč kyselejší, čímž zabraňuje růstu baktérií. Této vlastnosti lze rovněž využít k vyrovnávání hladiny cukru v těle. Jakožto prostředku, který napomáhá stavbě kostí, je možné využít přesličku společně s kostivalem a kopřivou při oestoporoze neboli řídnutí kostí, která se často vyskytuje v období přechodu žen. V daném případě je nezbytné pravidelné cvičení, které zabezpečí dostatečnou cirkulaci krve v těle, a tím i výživu tkání. Doporučuje se zejména tai-chi a hatha-joga, poněvadž tato cvičení nejenže upevňují svaly a klouby, ale podporují rovněž duchovní vitalitu, tedy zároveň odolnost a všeobecnou životní sílu.

Užívá-li se přeslička dlouhodoběji po několik měsíců, má blahodárný vliv na poškozené vlasy, nehty a kůži. Napomáhá jejich regeneraci, vlasy se stávají pružnějšími, lesklejšími, nehty se nelámou a kůží dodává jadrný vzhled. Urychluje rovněž léčbu zlomenin.

Přesličky se tradičně užívalo k léčbě tuberkulozy, k vybudování obranyschopnosti a k posílení tělesné konstituce. Byliny lze využít i v případech neudržení močí, například při kýchání nebo kašli, dále při výhřezu dělohy nebo močového měchýře.

Na výše uvedené potíže užívejte drogu ústně anebo ve formě koupelí.

Recepty

Koupel při revmatických potížích:

30 g sušené přesličky povařte asi jednu hodinu. Přecedte a přidejte do koupele. V lázni vydržte pokud možno co nejdéle.

Bylinný výplach na výhřezy:

50 g přesličky

50 g kokošky pastuší tobolky

Byliny zalijte jedním litrem vody. Přivedte k varu a vařte, dokud se obsah tekutiny nesníží na polovinu. Používejte jednou denně.

Emocionální využití:

Přeslička je spojená se základní čakrou, s prvotními potřebami, základními instinkty. Má pročišťovací, pořádek nastolující funkce. Pijte se formě čaje, nejlépe večer, dle potřeby.

Přeslička, jakožto bylina planety Saturn, napomáhá vyrovnávat exces melancholického typu-deprese, pocity osamění, nedostatku lásky, a zároveň podporuje konstruktivní prvky, jako je přemýšlivost, koncentrace, metodický přístup.