BYLINY MĚSÍCE

Prvek: voda

Orgány: hrud, žaludek

Oblast: cítění

Typ: flegmatický

Funkce: vylučování

Den: Pondělí

Barva svíčky: Fialová

Téma meditace: Intuice

Vlastnosti: chladivé, zvlhčující

Na rozdíl od bylin Venuše nejsou byliny Měsíce tak rozšířené a známé. Chladivé a vlhké vlastnosti měsíčních rostlin jsou pro lidský organismus mnohem silnější a škodlivější než vlastnosti bylin ovládaných Venuší. Mezi nejprudší jedovaté rostliny a narkotika patří lunární byliny, jako mák nebo blín černý. Jsou jedovaté proto, že zchlazují tělo natolik, že nemůže přežít.

Měsíční byliny odpovídají flegmatickému typu a svým chladem a vlhkostí podporují vylučování tělních tekutin. Byliny Měsíce  jsou: ptačinec a svízel.

Svízel


Ovládající planeta: Měsíc

Vlastnosti: horké a suché

Doba sklizně: celé léto

Použitelná část: nadzemní části

Lékařské využití: poruchy lymfatického systému

Hlavní složky: silice, třísloviny, glykosidy

Léčebné využití:

Svízel je významnou bylinou a každý, kdo se alespoň trochu zajímá o léčení bylinami, by ho měl mít při ruce. Je důležitým prostředkem pro léčbu lymfatického systému, jež se úzce spojen s imunitním systémem a rovnováhou tělních tekutin. Z tohoto důvodu je použitelný v mnoha případech, zejména při chronických onemocněních. Tím, že žijeme ve znečištěném prostředí, jíme potraviny často ošetřované pesticidy, balancuje náš imunitní systém na hranici odolnosti. Pokud se nacházíme pod vlivem stresu anebo jsme unaveni, stáváme se náchylnější k virovým onemocněním či působení jiných mikroorganismů. Svízel pročišťuje lymfatické cesty, posiluje a stimuluje náš imunitní systém, takže snáze odoláváme infekcím. Je prostředkem vhodným k léčbě dlouho trvajících virových onemocnění, napomáhá rekonvalescenci v případech oslabení organismu, po používání antibiotik nebo jakéhokoli druhu chemoterapie, například při léčbě steroidy či antidepresivy. Jeho účinek se obvykle projeví až za několik týdnů, proto je nutné mít určitou dávku trpělivosti.

Jak už jsem se zmínila, je svízel vynikajícím prostředkem na onemocnění spojená s lymfatickým systémem, kam bychom mohli zařadit i příušnice, poněvadž upravuje vodní režim v těle. Vyskytují-li se příznaky zadržování vody --- otoky, celulitida, užívejte jeden měsíc čaj ze svízele k odvodnění.

Svízel patří rovněž mezi močopudné byliny. Může se používat k Odstraňování ledvinových kamenů, při zánětu močových cest, u mužů k léčbě prostaty. Smíchán se smetankou lékařskou a tužebníkem bývá používán při planých neštovicích a spalničkách. Jako čistící tonikum působí dobře ve formě masti na kožní problémy ----- ekzémy, lupénku, akné. Silice a minerální látky, obsažené ve svízeli, jsou velmi léčivé, zejména pro slizové membrány (úst. ní, střevní, děložní tkáň), a proto se uplatňuje při zánětech těchto oblastí.

RECEPTY

Jarní tonikum

Vezměte po 5 g svízele, smetanky lékařské a pelyňku. Přelijte 600 ml vody a nechte řádně vylouhovat.

Dávkování: třikrát denně jednu vínovou skleničku po dobu jednoho týdne.

Tuto očistnou kúru vykonejte na začátku jara, abyste zbavili tělo nahromaděného škrobu a připravili organismus na změnu ročního období.

Upozornění: Není vhodné užívat v době těhotenství.

Emocionální využití

Svízel je jako klidné moře za svítání, kdy noc přechází v den, tma ve světlo. Je jako teplé, bezpečné místo, v němž příroda ukrývá a chrání vše před tajemstvím noci. Jeho emocionální působení vyjadřuje poklidné období před znovuobnovením aktivity, před započetím nového života. Dává pocit míru, klidu, vyrovnanosti, jež zahaluje duši, avšak neukolébává.

Svízel je vhodný pro ty, již se chystají na cesty, životní změny, anebo kteří se již nacházejí v půli cesty a potřebují krátký odpočinek. Nehodí se však pro ty, kteří jsou zablokováni ve svém životě a nemohou se pohnout z místa.