BYLINY MERKURU

Prvek: země

Orgán: plíce a nervový systém

Oblast působení: myšlení

Typ: melancholický

Funkce: zadržovací

Barva svíčky: oranžová

Téma meditace: Zlepšení fyzického a psychického stavu, vztah s penězi a zlepšení energetického stavu 

Den: středa

Vzhledem ke skutečnosti, že planeta Merkur působí zejména na plíce a nervovou soustavy, mají i její byliny účinek na tyto orgány. Stabilizují, uklidňují a "drží" člověka při zemi. Poněvadž jsou "melancholickými" bylinami, mají tišící účinky, jichž lze využít například ke zklidnění nervového systému při předráždění. Nejsou ovšem příliš vhodné pro osoby trpícími depresemi.

Mezi byliny planety Merkur, jsou: 

Oman pravý, fenykl, levandule, lékořice a kozlík lékařský.

Levandule

Ovládající planeta: Merkur

Vlastnosti: hřející a vysušující

Doba sklizně: červen až srpen

Použitelná část: květy

Latinský název: Lavandula officinalis

Lékařské využití: nervové potíže

Hlavní složky: silice, třísloviny, hořčiny

Léčebné využití

Levandule je bylinou využitelnou zejména na uklidnění nervového systému. Je stejně účinná jako kozlík lékařský, ale nemá jeho nežádoucí vedlejší účinky ani návykové tendence, Bylinu lze využít při nespavosti, fyzické únavě anebo k uklidnění myšlenek, kvůli nimž nemůžete usnout. Levandule však působí i opačným způsobem a napomáhá získání potřebné stimulace k činnosti během dne.

Chcete-li mít klidný spánek, napijte se zhruba půl hodiny před ulehnutím levandulového čaje, popřípadě si vetřete kapku levandulového oleje do spánků anebo jím lehce pokapejte svůj polštář.

Upozornění: Levanduli lze využít k podpoře léčby lidí odvykajících návykovým potížím. Nedoporučuje se však náhlé vysazení léků, předepsaných odborníky, poněvadž by to mohlo vyvolat nežádoucí účinky. Poraďte se s lékařem, jakým způsobem by bylo možné omezovat dávky klasických léků a nahrazovat je přírodními substituenty.

Levandule je jedním z nejlepších prostředků k léčení migrény, jak záchvatů, tak dlouhodobě přetrvávajících bolestí. K utlumení záchvatu migrény si připravte horkou koupel, nakapejte do ní patnáct až dvacet kapek levandulového oleje a v klidu v ní setrvejte patnáct až dvacet minut. Pak si lehněte do zastíněného pokoje. Je pravděpodobné, že na chvíli usnete. Po probuzení by měla bolest ustoupit.

Levanduli lze rovněž využít při potížích se závratí, slabostí a nevolností při cestování (autem, letadlem, lodí). Použijte levandulovou tinkturu jako prevenci před zahájením cesty, popřípadě ji inhalujte z kapesníku.

Levanduli lze využít jako trávicího stimulátoru. Působí příznivě na činnost jater, posiluje žaludek a redukuje nadýmání, větry a špatnou absorbci jídla.

Bylina snižuje vysoký krevní tlak, uklidňuje bušení srdce a tlumí návaly horka.

Levandule je výborným antiseptickým prostředkem, jehož lze využít jak vnitřně, tak zevně. Odstraňuje z krve nečistoty, škodlivé látky a toxiny. Jako kloktadlo se doporučuje při zánětech mandlí, bolesti v krku, ústní voda z této byliny působí blahodárně na dásně, afty a tlumí bolesti zubů.

Levandulový olej, zředěný v poměru 1:10 s mandlovým nebo olivovým olejem, pomáhá utišit bolesti popálenin.

Upozornění: Diabetici závislí na inzulínu by neměli levanduli používat.

RECEPTY

Směs k léčení migrény

Smíchejte stejné části rozmarýnu a levandule. Ze směsi připravte obvyklým způsobem čaj a pijte jej denně po dobu nejméně čtrnácti dnů na dosažení rovnoměrné cirkulace krve v mozku.

Emocionální využití

Levandule je bylinou solárního plexu, který spočívá v oblasti bránice a který se zabývá přijímáním zejména vnějších podnětů. Způsob přijímání solárního plexu bychom mohli přirovnat k způsobu přijímání potravy, pokud se nekontroluje, je schopen přijmout všechny pocity, vibrace a emoce, které se mu nabízejí. Činnost většiny lidí vychází zejména z této čakry, a dokud nedojde k usměrňování našeho jednání z oblasti srdečního a mozkového centra, budeme ovládáni svými touhami, a nebudeme tedy schopni posuzovat věci objektivně a nezaujatě. Říká se, že lidstvo, jakožto rasa, se nachází v procesu, kdy přesunuje své zaměření z oblasti solárního plexu do oblasti srdečního centra. Méně se orientuje na sebe, jako jedince, a přechází spíše ke skupinovému zaměření.

Levandule, která působí v oblasti čakry solárního plexu, může pomoci při regulaci příjmu podnětů. Napomáhá uzavření tohoto centra, jeho ochraně a k absorbování pouze těch impulsů, jež jsou pro danou osobu prospěšné a užitečné. Žena, lehce ovlivnitelná svým okolím, si uvědomuje, jak násilí, zloba a zášť narušují její vnitřní vyrovnanost. Cílem není stát se citlivou, osamělou bytostí, která není schopna žít v tomto světě, ale rozpoznatelnou osobností, jež si zvolila neparticipovat na krutých a surových aspektech života.

Přidejte pět kapek levandulového oleje do lázně a dýchejte její vůni. Představte si, že pocity, jichž se chcete zbavit, z vás vyprchávají stejným způsoben jako pára z vaší koupele,

Magické a rituální využití

Čarodějky házely květy levandule do svatojánských ohňů, neboť se domnívaly, že dým z levandule podporuje vidění a inspiraci. Inhalování levandulové vůně vyvolává stavy transu a jasnozřivosti, rozvíjí představivost, je výborným prostředkem na posílení koncentrace mysli, chceme-li se soustředit na konkrétní úkol.

Levandulový rituál

Levanduli sesbíranou během letních měsíců lze využít následujícího roku k přivítání jara. Nejvhodnější jsou ranní meditace, kdy svět je ještě pohroužen do ticha, všude kolem panuje klid, nový den se teprve probouzí, stále je však zahalen rouškou nočního tajemství. Levandule je bylinou vonící čerstvostí, bylinou, jež představuje ideje, které se dosud nenarodily, pavučinky, které je třeba splést. Použijte levanduli i před dalekou cestou, zejména cestujete-li za moře.