BYLINY JUPITERA

Prvek: vzduch

Orgány: játra

Oblast působení: posuzování

Typ: sangvinik

Funkce: trávení

Den: čtvrtek

Barva svíčky: modrá

Téma meditace: blahobyt a prosperita, duchovní růst

Vlastnosti: hřejivé a zvlhčující

Byliny Jupitera jsou spojeny s činností jater, obohacují krev o potřebné živiny. Játra jsou orgánem, který se často musí vypořádávat s nadměrným množstvím jídla a pití. Ovlivňují rovněž kvalitu krve, metabolismus těla (vytváření a ukládání tuků) a tvorbu tkání. K bylinám planety jupiter, zařazeným do této knihy, patří: smetanka lékařská, yzop, lípa, tužebník, meduňka, jetel luční a šalvěj.

Meduňka

Meduňka, známá též jako balzám, je často spojována s medem. Včelaři osazovali meduňku kolem úlů, aby udržely včely poblíž svých domovů. Meduňka znamená v řečtině medovou včelu. V Latinské Americe se meduňka nazývá tronjil para la pena neboli balzám na tvou lítost.

Meduňka získala svůj věhlas jako elixír mládí. Paracelsus prodával zázračný přípravek z meduňky evropským panovníků a prohlašoval o něm, že je elixírem života, jenž zabraňuje stárnutí a impotenci.

Čaj z meduňky a dobromysli obecné byl podáván kravám, ab se rychleji zotavily po otelení.

O meduňce se říká, že podporuje plodnost. 

Nejvhodnější dobou pro sběr meduňky je svatojánská noc.

Léčebné využití

Meduňka obsahuje silice, které blahodárným způsobem působí na trávicí systém. Uklidňuje a utišuje bolesti, způsobené nadýmáním nebo křečemi, staví průjmy, vyvolané úzkostí a napětím, a zprůchodňuje střeva v případech zácpy zapříčiněné depresemi a tísní.

Ve formě teplého čaje působí na pálení žáhy, napomáhá asimilaci potravy, zejména tučných jídel, takže může být používána jako preventivní prostředek proti nadýmání či pocitům těžkosti. Je výborným lékem pro lidi, kteří trpí nechutenstvím, neboť uvolňuje napětí v zažívacím ústrojí a umožňuje lepší produkci trávicích šťáv. V případech dvanácterníkových nebo žaludečních vředů ji lze používat společně i s jinými léčivými bylinami (například měsíčkem a kostivalem) k omezení tvorby žaludečních kyselin a křečí. Bylina je vhodná též na mírné bolesti hlavy způsobené zažívacími potížemi.

Meduňka zlepšuje cirkulaci krve a podporuje činnost srdce• Proto může být používána zároveň s jinými bylinami při vysokém krevním tlaku anebo slabém krevním oběhu. Napomáhá odstraňovat závratě, hučení v uších, v těhotenství též bolesti hlavy a ranní únavu. Meduňka byla užívána jako uklidňující prostředek při astmatu, těžkém kašli a bronchitických katarech. Zvyšuje potivost, a proto ji lze použít ke snížení horečky, při léčbě nachlazení, rýmy či jiných lehčích onemocněních nosohltanu.

Bere-li se meduňka pravidelně, můžou odstranit nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje bolesti v tomto období, a protože působí jako mírný stimulátor v oblasti dělohy, lze ji použít i k utišení poporodních bolestí. Koupele ze silného odvaru meduňky mohou vyvolat krvácení při opožděném cyklu. Meduňka je cennou bylinou i v období přechodu napomáhá tišit návaly, deprese, pocity úzkosti a bušení srdce. Pomačkané listy meduňky, vařené v troše vinného oleje, je možné použít k léčení nežitů.

RECEPTY

Bylinný polštářek

Použijte po 50 g dobře vysušeného chmele, prvosenky jarní, rezedy a meduňky.

Uvedené byliny nasypejte do malého polštářku.

Léčivý vývar královny Marie

jedno kuře jedna hrst petržele jedna snítka tymiánu tři snítky máty peprné tři snítky meduňky půl cibule jeden hřebíček sůl

Všechny přísady vložte ho hrnce a zalijte vodou tak, aby maso bylo zcela ponořeno. Vařte tak dlouho, dokud nezbude 600 ml vývaru.

Užívejte třikrát denně vínovou skleničku.

Osvěžující nápoj při horečce

Potřebujete dvě snítky meduňky a jednu malou snítku šťavele kyselého. Déle nakrájejte na drobno malý citron a vše dejte do kameninové nádoby. Zalijte I ,75 1 vařící vody, oslaďte a zakryjte. Pijte dle potřeby a chuti.

Meduňkový sirup (podle Culpepera)

Na každých 450 g meduňky přidejte 1,75 1 vařící pramenité vody. Zakryjte a nechte stát poblíž tepelného zdroje dvanáct hodin. Přeceďte a opakujte se stejným množstvím květů. Na 600 ml tekutiny přidejte I kg cukru a za tepla řádně promíchejte. Sesbírejte případné nečistoty a nalejte do lahví. Takto připravený sirup vydrží asi jeden rok.

Dávkování: třikrát denně jednu čajovou lžičku s trochou teplé vody.

Lektvar k odstranění deprese (podle Culpepera)

Bylinu rozemelte a přesijte přes jemné síto. K 25 g prášku meduňky přidejte 75 g pročištěného medu. (Med pročistíte tak, že jej zahřejete a sesbíráte povrchovou pěnu.) Dobře smíchejte a uskladněte do nádoby s víkem.

Dávkování: k odstranění deprese- 15 g až 25 g; pro osvěžení I g až 5 g. Užívejte buď ráno na lačno asi hodinu před prvním jídlem, anebo večer tři až čtyři hodiny po večeři.

Emocionální využití:

Culpeper říká, že "meduňka snoubí srdce s duší a srdce osvěžuje..." Je vynikajícím prostředkem proti depresím, netečnosti a negativním postojům. Culpeper poznamenal, že meduňka odvádí z mysli všechny problémy a špatné myšlenky, jež mají půvo d v melancholii nebo černé choleře. Užívá-li se jako čaj, napomáhá rozveselení, odstraňuje pocity zoufalství a vnáší do života jedince světlo. Zvyšuje duševní odolnost a umožňuje ženám, nacházejí se v depresi, aby opět nalezly klid, dokázaly soustředit a přijímat informace. Příznivě ovlivňuje paměť a schopnost koncentrace. Je uklidňujícím a zároveň povzbuzujícím prostředkem lahodné chuti, který navozuje pocit bezpečí, pokud se někdo cítí být ohrožen, ztrácí naději nebo půdu pod nohama. Bylina vhodná pro ty, již potřebují být milováni, ale nedokáží přijímat, jakož i pro lidi, kteří vydávají ze sebe příliš mnoho a neohlížejí se na vlastní potřeby. Meduňka působí v oblasti srdeční čakry, otevírá ji a umožňuje citům a lásce, aby do ní vstoupily. Pomáhá zejména notorickým škarohlídům, lidem, kteří se cítí být poraženi vlastním životem, nemohou nalézt jeho smysl, nemají žádný cíl. Meduňka usnadňuje orientaci v nepřehledných situacích a je výborná v ob-

Meduňka má i vedlejší účinky v oblasti sexuální a je vhodná zejména pro ženy, které utrpěly například potrat, byly sexuálně zneužity anebo prošly gynekologickou operací. Napomáhá obnovit pocit ženskosti, nalézt vnitřní integritu a celistvost.